TEMA Vakfı’ndan ‘Çevre haftası’ etkinliği, minik öğrenciler çöp toplayıp büyüklerine örnek oldu

Elbistan ilçesinde TEMA Vakfı, STK temsilcileri, Elbistan Belediyesi görevlileri ve bir grup öğrenci tarafından Türkiye çevre haftası ve dünya çevre günü dolayısıyla Pınarbaşı mesire alanında çevre temizliği etkinliği düzenledi.

+10
Haber albümü için resme tıklayın
Reklamı Kapat

Elbistan’da Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü dolayısıyla Pınarbaşı Mesire Alanında çöp toplanıp, çevre temizliği etkinliği düzenledi.

TEMA Vakfı temsilciliğinin ev sahipliğinde yapılan aktivitede, STK temsilcileri, belediye görevlileri ve minik öğrenciler birlikte çevre temizliği yaptı.

TEMA Vakfı Temsilcisi Fatma Doğuç, gelecek nesillerin yaşamının doğrudan bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekti.

Doğuç yaptığı açıklamada: “ Bu yıl TekBirDünya sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü’nde Birleşmiş Milletler, “Evrende milyarlarca galaksi, galaksimizde milyarlarca gezegen, ancak sadece bir dünya var” diyerek, dünyayı yaşanabilir yapan iklimin ve doğal varlıkların korunması konusunda herkesi duyarlı olmaya ve adım atmaya çağırdı.

Doğayı korumanın, gezegenimizi ve kendi yaşamımızı korumak anlamına geldiğini ifade eden TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Doğuç; “Evrende içinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen dünyamızdır. İnsanların, doğal varlıklar üzerindeki etkilerini dikkate almayan, sürekli büyüme odaklı bir ekonomik anlayışla yaşam kaynaklarını hızla tükettiği ise artık yadsınamaz bir gerçektir. Bugünkü tüketim anlayışı ve ekonomik talepleri karşılamak için 1.8 dünya gerekmektedir.  Ne yazık ki, özellikle 1970’li yılların başından itibaren bugünün ve gelecek kuşakların yaşamını, refahını etkileyen bu gidişin durdurulması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu yönde uluslararası girişimler de olmasına rağmen, bu adımların, beklenen hedeflere ulaşılması konusunda yeterli olmadığı görülmektedir. Her yıl 10 milyon hektar orman alanı tahrip edilmekte, 12 milyon tarım arazisi  çölleşmektedir. Yıllık karbon salımının ancak %60’ı doğa tarafından depolanabilmekte, %40’ı  atmosferde birikmeye devam etmekte ve dünya giderek ısınmaktadır. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik kaynaklı sorunlar bugünün ve gelecek nesillerin yaşamını ve refahını olumsuz yönde etkileyeceği gibi, yakın gelecekte ekonomiyi de zora sokacak en büyük problemler arasında yer almaktadır. Bu durum, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda başarısız olduklarını göstermektedir. Nitekim 2050 yılında 1.5°C’de tutulması hedeflenen küresel ısınmanın, 2040 yılında 1.5°C’yi aşacağı tahmin edilmektedir. Bir milyon türün nesli tehlike altındadır. Bu son 10 yıl, atılacak adımlar için kritik bir 10 yıl olarak değerlendirilmektedir” dedi.

Doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirterek, bu yükün azaltılması için tek bir bireyden tüm insanlara, politikacılara ve yöneticilere görevler düştüğünün altını çizen Doğuç; “Artık tüm hükümetler kalkınmalarını büyüme odaklı halden çıkarmalı, çevresel değerleri esas alan göstergeleri kullanmalıdır. Bu anlamda, yasalarımızda çoğu zaman geçen kamu yararı kavramının; ekosistem hizmetlerini dikkate alan, iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybının gıda üretiminden doğa felaketlerine kadar yaratacağı riskleri dikkate alan bir anlayışla yeniden tanımlanması gerekmektedir. tahribatlarını önlemek, kirliliği ve doğaya olan yükü azaltmak, doğada açılan yaraları iyileştirmek üzere restorasyon çalışmaları yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Elbistan Havayı ve Doğayı Koruma Platformu sözcüsü Mehmet Dalkanat ta, bölgedeki termik santrallerin havaya ve doğaya verdiği zararlara dikkat çekti.

Termik santrallerin hayatı olumsuz etkilemeye devam ettiğin altını çizen Dalkanat: “Termik santrallerin kurulmasıyla bölgemizdeki ekolojik denge bozulmaya başlamıştır. Bağlarımız bahçelerimiz kurudu. Önceden 15 metrede ulaşılan yer altı sularına şimdi ancak 200 metrede ulaşıla biliniyor. Kömür üretiminde yapılan susuzlaştırma çalışmasıyla yeraltı suları çekildi, Ceyhan Nehri kurumak üzere. Birkaç yıl sonra Ceyhan Nehri diye bir akarsu kalmayacak. Bölge hızla yaşanamaz hale getiriliyor. Kanser hastalığı hızla yayılımını sürdürüyor.  İmkanı olanlar buraları terk ediyor, olmayanlar ise kaderine boyun eğmek zorunda kalıyor. İleride pişman olmamak için şimdiden gereken adımların atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Aktiviteye katılan Ceren Kreş Müdürü Hamdi Ceren de, TEMA Vakfı’nın düzenlediği aktiviteye katılarak, çocuklarda çevre bilinci oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Çevre temizliğine eşlik eden minik öğrenciler de, temiz bir çevrede yaşamak istediklerini söyleyip, büyüklerden yerlere çöp atmamalarını istedi.

Reklamı Kapat

07 Haz 2022 - 13:44 - GündemYorum yazarak Elbistan Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Postası değil haberi geçen ajanstır.