Çörek otu yağının faydaları nedir?

Çörek otu yağının faydaları nedir? Çörek otu yağı nedir? Kalp sağlığını koruması, kanseri önlemedeki gücü, cinsel güce etkisi, damar tıkanıklığına ve sinüzite iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunan çörek otu yağı, faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının iştahını kabartıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

ÇÖREK OTU YAĞI NEDİR?
Çörek otu yağı Asya'ya özgü Nigella Sativa bitkisinden yapılmaktadır. Bitki teknik olarak Buttercup ailesinin bir üyesidir ve küçük, siyah, hilal şeklinde tohumlara sahiptir.

Çörek otu yağı, bitkinin siyah tohumlarından elde edilmektedir. Uzun dönemler zamana meydan okuyan besinler arasında yer alan ve Nigella sativa (N. sativa) bitkisinden elde edilen siyah tohum çörek otu olarak bilinmektedir.

Çörek otu yağının faydaları nedir? Çörek otu yağı nedir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Kalp sağlığını koruması, kanseri önlemedeki gücü, cinsel güce etkisi, damar tıkanıklığına ve sinüzite iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunan çörek otu yağı, faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının iştahını kabartıyor.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir; cilt üzerinde iyileştirici, kanser, diyabet üzerinde olumlu etkisi ve kilo vermeye yardımcı olması örnek verilebilir.

İlaç kullanmayı sevmeyen bireyleri mutlu edecek birçok etkisinin olduğu bilinen çörek otu yağı, faydaları kadar zararları konusunda da merak ediliyor. Peki bu mucizevi bitki nasıl tüketilmeli? İşte merak edilen tüm detayları ile çörek otu yağı...

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu'da yetişir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Tohumlar ayrıca kimyon, kekik vs. ile yemekleri lezzetlendirebilirler. Çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır.

ÇÖREK OTU YAĞININ FAYDALARI
- Mide bulantısı ve mide ağrıları için bire birdir.

- Kalbi korur.

- Kansere karşı koruma sağlar.

- Sinüzite iyi gelir.

- Saçların yapısını korur ve saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder.

- Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.

- Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.

- Diyabet diğer bir adıyla şeker hastalığı için de faydalıdır.

- Kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur.

- Kronik yorgunluğa iyi gelir.

- Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.

- Dolaşım sistemine yarar sağlar.

- Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.

- Ateş düşürmeye yardım eder.

- Amfizem rahatsızlığına karşı kullanılabilir.

- Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.

- Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü dengeler.

- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

- Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.

- Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.

- Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.

- Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.

- Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz.

- A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.

- Yaraları iyileştirici özelliği vardır.

- Baş ağrısına iyi gelerek baş ağrısını geçirir.

- Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.

- Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz giderici özelliği vardır.

- Kabızlığı gidermeye yardım eder.

- Dizanteriye karşı fayda sağlar.

- Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.

- Burun tıkanıklığını giderir.

- Astım yada alerjik reaksiyonları olan kişilere de fayda sağlar.

- Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan nezle, grip için etkilidir.. 

- Araştırmalar, çörek otu ilavesinin insanların vücut kitle indeksini (BMI) düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

- Çörek otu yağı, tümör azaltıcı özelliklere de sahip olabilecek bir antioksidan ve anti-enflamatuar bileşik olan timokinonu içerir.

- 2013'te Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi'nde yayınlanan sistematik bir derlemede, çörek otu yağının faydaları arasında obezite ile mücadelede etkili olabileceği bulundu.

- İnsanlar çörek otu yağının faydaları için yiyeceklerle veya cilde faydalı olması için bölgesel olarak uygulayabilirler. Yağı masaj yağlarına, şampuanlara, ev yapımı cilt bakım ürünlerine ve kokulara eklemek de mümkündür.

- Çörek otu yağı, aşağıdaki cilt rahatsızlıkları olan kişiler için de yararlı olabilir:

Egzama: Çörek otu yağının tedavi edici yararları vardır, el egzamasının şiddetini azaltabilir.

Akne: Araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir. 

Psoriazis: 2012 yılı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yağın aynı zamanda antiporiatik yararları olabileceğini göstermektedir.

Casinomaxi ss-expand">

-  Çörek otu yağı da saçları nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir ve nemlendirici olarak işlev görebilir.

-  Çörek otu yağının faydaları sağlık üzerinde de fazladır; Son araştırmalar, çörek otu yağındaki timokinonun, birkaç kanser hücresi tipinde programlanmış hücre ölümünü veya apoptozu etkileyebileceğini göstermiştir. Bunlar beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücrelerini içerir.

- Fareler üzerinde yapılan bir 2013 araştırmasına göre, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri karaciğer ve böbrek hastalığı komplikasyonlarını azaltabilir ve organ yapılarını iyileştirebilir. Araştırmacılar, bu etkilerin insanlarda da meydana gelip gelmeyeceğini bilmiyor.

Çörek otu yağının faydalarından bir başkası antidiyabetik özelliklere sahip olması ve kan şekeri seviyesini yükseltmesidir. Yine, bu çalışmada hayvan modelleri kullanılmış, bu nedenle insanlarda yağın etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

-  Anormal sperm ve infertilitesi olan erkeklerde yapılan plasebo kontrollü bir klinik çalışma, çörek otu yağının sperm hareketini iyileştirebileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini buldu.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?
Yan etkiler ve riskler
ÇÖREK OTU YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?
Çörek otu, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenlidir ve zarar verici değildir. Yani, yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun bir zararı yoktur. Çörek otu özü ve yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenlidir. Ancak, uzun süre kullanıldıklarında güvenli olup olmadıkları hakkında hala yeterli bilgi yoktur. Öte yandan çörek otu, alerjik kaşıntılara neden olabilmektedir.

• İnsanlar ilaç yerine çörek otu yağı kullanmamalıdır.

• İlaç alan kişiler, çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayı bırakmamak esastır.

• Herhangi bir takviyede olduğu gibi hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının faydalarının kendileri için uygun olup olmadığını görmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

• Çörek otu yağı bazı insanlarda alerjik döküntüye neden olabilir. Bu nedenle, reaksiyonu tetiklememesini sağlamak için önce ciltte küçük bir kısım üzerinde test yapmak hayati önem taşır.

• İnsanlar ayrıca yağı gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut parçalarından uzak tutmaya özen göstermelidir.

• Çörek otu yağı bazen mide rahatsızlığı, kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

En güvenli ve en faydalı şekilde çörek otu yağının faydalarını elde etmek için, her zaman yüzde 100 saf, sertifikalı, yüksek kaliteli, organik çörek otu yağı kullanılmalı.

Birçok çalışma, çeşitli tıbbi ve cilt durumları için sağlık ve kozmetik yararları olabileceğini göstermiştir, ancak bu çalışmalar genellikle insanlardan ziyade hayvan veya hücre modellerinde kullanılmaktadır.

Çörek otu yağı almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun, ürünleri alırken seçici olmak hayati önem taşımaktadır. Birçok sağlık deposu çörek otu yağı satmaktadır ve çevrimiçi olarak hem sıvı hem de kapsül şeklinde bulunur.

ÇÖREK OTU YAĞI NE İŞE YARAR?
Çörek otu yağı faydaları ile alternatif tıpa ilgi duyanların yüzünü güldürüyor. Birçok hastalığa derman olan Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflatıcı etkisinden mide bulantısına, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine faydası bulunan Çörek otu yağı, faydaları olduğu kadar zararlarını da barındırmaktadır. İşte vatandaşların merakla araştırdığı, fitoterapi uzmanlarının öve öve bitiremediği çörek otu yağının dillere destan faydaları

ÇÖREK OTU YAĞI NASIL TÜKETİLMELİDİR?
Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.

Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

10 Mar 2021 - 17:10 - YaşamYorum yazarak Elbistan Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Postası değil haberi geçen ajanstır.